top of page
Blueprint
%D7%9E%D7%99%D7%A8%D7%99-%D7%A2%D7%99%D7%92%D7%95%D7%9C-%D7%9C%D7%95%D7%92%D7%95-%D7%A9%D7

yeruka

עיצוב פנים וייעוץ אקולוגי

מרפאה בתים של אנשים

מירי - 052-4243922

תמונה של מירי

לקבוצת הווצאפ - פינת הטיפ השבועי

חומרים טבעיים - מה כן ומתי פחות

תמונת נושא חומרים ותכנון בעיצוב פנים

חומרים טבעיים מהווים תרומה חשובה לאורח החיים שלנו ומשמשים במגוון רחב של מוצרים ויישומים. יתרונם העיקרי הוא שהם מגיעים מהטבע ולא מכימיקלים מלאכותיים, ולכן הם ידידותיים יותר לסביבה ולבריאות האדם. כמו תמציות צמחים ושמנים אתריים, נחשבים למרכיבים מאוד מועילים בתחום הטיפוח והבריאות, ומציעים פתרונות טבעיים לבעיות רפואיות.

בנוסף, חומרים טבעיים נחשבים לאורגניים ולכן יש להם טעם וריח טבעיים שלא נמצאים בחומרים מלאכותיים. 

אך, חשוב לזכור גם את החסרונות של חומרים טבעיים. לפעמים הם יכולים לגרום לתגובות אלרגיות ולא כל אחד יכול להשתמש בהם בצורה תקינה.

בנוסף, חומרים טבעיים נמצאים בכמויות מוגבלות (זוכרים את הטיפ הקודם?) ולכן יכולים להיות יקרים יותר מהחומרים המלאכותיים בייצור המוני, המצויים בשוק. לפעמים יש צורך להשתמש ביותר מהחומר הטבעי כדי להשיג את אותם התוצאות של מוצר מלאכותי.

בסיכום, חומרים טבעיים הם חשובים, בריאים ויעילים בתחומים רבים, ומציעים פתרונות טבעיים, אך חשוב לזכור שישנם חסרונות לשימוש בחומרים טבעיים ולכן עלינו להשתמש בהם באופן מושכל ובצורה נכונה מבלי לפגוע בסביבה ובבריאות האדם.

תמונת שטיחים צבעוניים מונחים זה ע"ג זה

אבן טבעית, עץ טבעי, צבע טבעי, ובכלל המילה 'טבעי'! שנשלפת לה במהירות הבזק בכל פעם כשמשווק כלשהו רוצה למכור לנו מוצר שמקורו מן הטבע באופן חלקי או אפילו מלא, מבלי להתייחס לגופו של עניין - נושא - מוצר או כל מטרה אחרת שבגינה ההגדרה 'טבעי' מוזכרת.
אבל האם בכל המקרים כשהמילה 'טבעי' מופיעה אכן מדובר במוצר טוב ויעיל ולא משנה הצורך והמטרה?
הרי אף אחד לא יאכל כל סוג של פטרייה שיימצא במהלך הטיול ביער רק כי היא טבעית נכון? אנחנו קודם כל נבדוק איזה סוג של פטרייה זו, האם ניתנת לאכילה? והאם אינה רעילה?

בואו ניקח לדוגמא את נושא משטחי העבודה ונבדוק עד כמה ההגדרה 'טבעי' מתאימה למטרה ולצורך. ומבלי להיכנס לנושא האקולוגי והסביבתי.
שייש מאבן טבעית - האבן הטבעית סופחת מים, קשה לניקוי, מאוד רגישה לחומרי ניקוי ונזקקת לתחזוקה שותפת ולכן היא עוברת איטום סילר אם ממש לפני השימוש ואם כבר בסוף תהליך הייצר, בכדי למנוע בדיוק את החסרונות שציינתי לפני כן,
שייש מלאכותי ומתועש - גם המשטחים מהסוג הזה לא בדיוק מושלמים לתחזוקה, ובחלקם הגדול גם כן מקבלים סיומת סילר מותאמת, אצל חלקם לא מונע ספיחת נוזלים, 

ומה עושים כשמדובר בצביעה, מה כדאי? מוצרים בצביעה טבעית? או מלאכותית?

חלק מהצבעים הטבעיים לעומת אלה המלאכותיים, עשויים מחומרים אורגניים חיים (משורשים, צמחיה וחרקים שונים) המהווים יתרון גדול מאוד בשרידות רמת הצבע לאורך זמן, וכאן בדיוק טמונות גם החסרונות הגדולים שלהם - פליטות גזים רעילים ( C.O.V – תרכובות אורגניות נדיפות) לאוויר שחלקנו עלולים להיות מאוד רגישים אליהם ושעלולים להתבטא בצורות של אלרגיות שונות, קוצר נשימה, אסתמה ועוד, הצביעה הסינתטית לעומתה נצבעת ע"י צבעים "מתים", כשמרגע סיום הצביעה, רמת פליטת הגזים הכימיים לאוויר הולכת ויורדת עם הזמן ועד העלמתם קליל, אבל צביעה סינטתית דוהה מהר יותר ותהליך הייצור שלו מזהם,

 

אז מה עושים? 

תמונת משטח עבודה מעץ במטבח צמוד לקיר בריקים ישן

אז כן, המושג 'טבעי' נכנס לשימוש יתר, לא כל דבר טבעי הוא טוב ולא כל מוצר מלאכותי הוא בהכרח רע.

אני עוסקת בתכנון אקולוגי והמילה הזאת 'טבעי' באופן אישי, קדושה בעיני, כי היא מתארת את השתייכות החומר לטבע, לכן, חובה עלינו לשקול שבעתיים את הצורך והכרח השימוש במוצר טבעי, לא רק מבחינה סביבתית, אלה גם ובעיקר מבחינת התאמת המוצר לצורך, 
ותמיד חובה לבחון אפשרות למוצר חלופי מחומר מתועש או חי מתועש וכמו בהרבה תחומים בחיים, יש לשקלל את היתרונות מול החסרונות בין החומרים השונים מבחינה בריאותית, סביבתית, כלכלית ואסתטית, למרות שבנושא הכלכלי לא תמיד יהיה הבדל משמעותי.

תמונת אריחים מצויירים וצבעוניים

עד כאן פינת הטיפ לשבוע זה, 

אם פספסתי משהו או שבא לכם לשאול משהו נוסף, 

אתם יותר ממוזמנים לפנות,

שבוע הבא נושא חדש

שיהיה המשך יום נפלא

לוגו של YERUKA

מירי - 052-4243922

שעות פעילות:
ימים  א - ה  9.00 - 17.00

יקנעם עילית

bottom of page