top of page

חסכון כלכלי

השיפוץ האקולוגי ברובו אינו יקר משיפוץ רגיל, ודורש תכנון מראש בעיקר בכל נושא שילובי חומרים העומדים בתקנים ירוקים, עירוב אנשי מקצוע המבינים ומנוסים בתחום הבניה הירוקה ומקדישים תשומת לב בבחירת מוצרים ומערכות העושים שימוש במשאבים שאינם מזיקים לאדם ולסביבה.

ניצול אופטימלי של אור השמש ואוורור טבעי בתהליך השיפוץ, הם אלמנטים פשוטים וזולים שלא מצריכים השקעה כספית נוספת, כמו גם בחירת במכשור חסכוני והצללות נכונות של הפתחים בקיץ המשפרים במידה ניכרת את איכות החיים במבנה בעלות כספית נמוכה, שיפור הבידוד התרמי של הבית / המבנה – קירות, פתחים, גגות ורצפות יהיו כרוכים בתוספת עלויות קצת יותר גבוהות, אך אלו יתקזזו תוך שנים ספורות בזכות החיסכון בצריכת החשמל השוטפת.

עבודות שיפוץ נרחבות של דירה / בית או שיפוץ בעת רכישה, הן הזדמנות אידיאלית לבצע "יירוק" מלא של הבית, יחד עם זאת, שיפוץ ירוק יכול להתבצע גם בהדרגה ותוך "ניצול הזדמנויות" כגון החלפת חלונות ישנים, החלפת מערכות מיזוג מיושנות או מכשירי חשמל ישנים, התקנת ריצוף או מטבח חדש, צביעת הבית, החלפת אביזרי אינסטלציה ועוד.

שיפוץ אקולוגי של הבית / הדירה מקיף מגוון רחב של נושאים, החל מחיסכון באנרגיה באמצעות בידוד מעטפת הבית (הקירות החיצוניים), דרך ניצול אנרגיית השמש לחימום ולתאורה, שימוש במכשירי חשמל חסכוניים, חיסכון במים באמצעות התקנת אביזרים ומערכות חסכוניות, וכלה בשיפור איכות האוויר בחלל הפנים של המבנה ע"י שימוש בחומרים ירוקים ובריאים יותר, באופן אידאלי כדאי לנקוט בכמה שיותר פעולות ובכמה שיותר נושאים, חלק מהפעולות הן פשוטות וזולות יחסית (כגון התקנת נורות חסכוניות והתקנה של חסכמים לברזי המים, וחלק מהפעולות יקרות יותר כמו בידוד קירות המבנה והחלפת החלונות.

מנעד הפעולות הרחב מאפשר גמישות ביכולת הבחירה עבור כל אחד על פי רצונו והתקציב העומד לרשותו.

החשוב מכל...

תכנון השיפוץ האקולוגי-ירוק מתחיל כבר בשלב גיבוש תוכנית השיפוץ והחלטה שזה מה שאנחנו רוצים, אדריכל או מעצב פנים בעלי התמחות בשיפוץ אקולוגי ירוק, יכולים לתרום באופן משמעותי ליצירת תכנון ירוק טוב יותר תוך הצגת האפשרויות העומדות בפני המשפץ וסיוע בבחירת אסטרטגיות השיפוץ אם מבחינה תקציבית ואם בבחירת אנשי המקצוע המתאימים.

להצלחת השיפוץ חשוב כי אדריכל הפרויקט יסייע לקבלן השיפוצים האחראי על ביצוע השיפוץ בפועל, בהנחיות מתאימות, במקרה שהחלטתם על ביצוע פעולות שיפוץ בודדות ללא ליווי אדריכלי, מומלץ להיעזר במומחים בתחומים השונים והרלוונטיים, כגון: יועצי בידוד, איטום, תאורה, זגגות, מים, יועץ טרמי או יועץ מיזוג אוויר הבקי בבניה ירוקה, מבין ומכיר את החומרים הרלוונטיים עבור השיפוץ האקולוגי.

שיפוץ אקולוגי

מטרת השיפוץ הירוק היא להפחית את צריכת המשאבים של הדירה או הבית ובתוך כך לחסוך עלויות תפעול ותחזוקה לדיירים ולהפוך את חלל המגורים או העבודה לבריאה ונעימה יותר.

האמצעים הזמינים כיום לשיפוץ אקולוגי-ירוק הם רבים ודורשים בחינה פרטנית של מרחב הפנים המיועד ואת התנאים הייחודיים שלו, תנאי האקלים והסביבה, רצונותיהם וצורכיהם של הדיירים, ולכן חשוב להיעזר גם בייעוץ פרטני מקצועי של אדריכלים או מעצבי פנים המתמחים בתכנון ובשיפוץ ירוק שיסייעו לבחור בפעולות הנכונות עבורכם.

על
מה 
ולמה ?

למה כדאי לי לשפץ ירוק?

אחד הגורמים המשמעותיים המשפיעים על בריאותם של דיירי המבנה הוא היקף פליטת הרעלנים מחומרי הבניה למיניהם במבנה כמו: צבעים, דבקים, חומרי איטום וכדומה הנמצאים במרחבי הפנים של המבנה, הבניה הירוקה בכלל ותיכנון השיפוץ הירוק בפרט מעודדים שימוש בחומרים, מוצרים ואלמנטים ירוקים, בפרט בכל הקשור לחומרי גמר כמו משטחי עבודה, ריהוט, צבעים, מכשירי חשמל ועוד, שאינם פולטים רעלים וקרינה מסוכנת, ולכן אינם פוגעים בבריאות הדיירים.

התיכנון האקולוגי – שיפוץ או בניה, דוגלים בהכנסת יותר אור טבעי, לא רק להארת מרחב הפנים, אלה גם לעודד השפעות חיוביות על בריאות האדם ועל מצב רוחו, ניצול האור הטבעי באופן מיטבי, אף חוסך בעלויות הכרוכות בשימוש בתאורה מלאכותית.

שיפוץ אקולוגי מאופיין גם באוורור איכותי ותחלופת אוויר יעילה הגורמת לתחושה נעימה בחלל, מסלק אוויר רווי בפחמן דו חמצני ומצמצם את הצורך בקירור בימות הקיץ. שיפוץ אקולוגי שם דגש גם על נושאי בידוד מרחבי הפנים ממפגעי רעש חיצוניים כאלו שמקורם מחוץ למבנה ומשפר את תחושת הנוחות של הדיירים.

לאור העלויות ההולכות וגדלות של החשמל והמים בישראל, גובר הצורך בהתייעלות ובחיסכון, שיפוץ אקולוגי ירוק יכול לתרום באופן משמעותי לצמצום משמעותי של צריכת החשמל והמים בתוך מרחב הפנים וכתוצאה מכך עלויות התפעול של המבנה – בית / משרד פוחתות לפעמים באופן משמעותי, שיפוץ מסוג זה, הינו השקעה לטווח ארוך, מבנים ירוקים נמכרים במהירות רבה יותר ובדרך כלל מחירם בשוק גבוה יותר ממבנים בעלי נתונים דומים שאינם ירוקים.

שורה תחתונה ...

כדאי להתחיל לחשוב מחוץ לקופסא!

bottom of page